10 października 2016

Z lotniska Zaventem do Centrum Brukseli

No to ziu ;-) Przewodnik czas zacząć. W związku z tym, że jestem aktualnie w tym urzędnicznym mieście, kilka słów na temat tego, jak najszybciej (i najtaniej) dojechać z lotniska do centrum miasta.

Lotnisko w Brukseli jest bardzo dobrze oznakowane i w zasadzie trudno się zgubić. Oczywiście najłatwiej do centrum, tudzież innych części miasta dostać się taksówką, no ale nie jest to żadna filozofia i trochę kosztuje, bo ok, 30 - 35 Euro. Na pewno jest szybko, gdyż taksówki jeżdżą autostradą, a w samym sercu miasta stoi wszystko, czy to w godzinach szczytu, czy przy okazji jednej z licznych demonstracji.

Najtańszym sposobem jest autobus. Przystanek znajduje się poziom niżej niż hala przylotów. Autobus numer 12 jedzie do Place du Luxembourg, po drodze zatrzymuje się na najbardziej popularnym przystanku Schumann. Przejazd do Schumanna trwa zwykle ok 30 - 35 minut. Bilet warto jest kupić w biletomacie, kosztuje wówczas 4,5 Euro, u kierowcy już 6 Euro. W weekendy i po 22.00 autobus 12 nie kursuje, w jego miejsce jeździ autobus 21. Trasa jest ta sama, tylko zatrzymuje się na każdym przystanku, więc podróż może trwać nieco dłużej. Ceny takie same.

Poziom niżej od poziomu autobusów znajduje się dworzec kolejowy. Odjeżdżają z niego pociągi podmiejskie i dalekobieżne. Cena bez względu na rodzaj pociągu, w granicach miasta Bruksela, to 8,60 Euro. Zaleta - pociąg jedzie szybciej, nie stoi w korku, dojeżdża w inne części miasta. Pociągi podmiejskie zatrzymują się także na Placu Schumanna i placu Luxemburskim. Pociągi dalekobieżne na stacjach Gare du Nord, Gare Centrale oraz Gare du Midi (dworzec północny, centralny i południowy). Należy zwrócić uwagę, do którego pociągu się wsiada, te jadące przez plac Szchumanna i plac Luxemburski nie jadą przez dworce północny, centralny i południowy. Bilety kolejowe mają takie same ceny bez względu na to, czy kupuje się je w biletomacie czy w okienku.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz